TARİHİ LEFKE TAŞI DÜNYA MİRASINA GİRİYOR.

TARİHİ LEFKE TAŞI DÜNYA MİRASINA GİRİYOR.

İstanbul Üniversitesi Jeoloji Bölümü hocalarında Prof. Dr. Namık Yalçın, Türkiye Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı S. Sami Teymurtaş, Jeoloji Yüksek Mühendisi Onur Yılmaz ve Mimar Sinan Üniversitesinden Öğr. Görevlisi Özge Boso Hanyalı Belediye Başkanımız Münür Şahin i  “Lefke Taşı” konusunda ziyaret etti.
UNESCO tarihi Dünya mirası içinde yer alması önerilen “Tarihi Lefke Taşı” değerli hocalarımızın,üniversitelerimizin,meslek odalarının büyük ilgisini çekiyor.1971 yılında Mekece-Osmaneli jeolojik yapısını tez konusu yapan İstanbul Üniversitemizin kıymetli bilim adamlarından Prof.Dr.Namık Yalcın ve beraberindeki heyet ile birlikte Lefke  Taşı Ocaklarımızda incelemelerde bulundu.
Türkiye ve Dünyada çok özel bir taş olan ve Haydarpaşa Garı başta olmak üzere,Bostancı Camii,Bebek Camii,Eskişehir Vilayet Binası,Eski Haydarpaşa Endüstri Meslek Lisesi,İlçemizde ve bölgemizde Camii,kilise,köprü,konaklar vb.yapılarda kullanılmış olan Lefke Taşı UNESCO Dünya Tarihi Mirasına girecek.
Başkanımız Münür Şahin 1971 yolunda tezle başlayan Osmaneli’ne ilgisini devam ettirerek bugün tarihi Lefke Taşını çok değerli kılmak için heyetiyle birlikte ilçemize gelen değerli hocamıza ve heyetine çok teşekkür ediyoruz. Hocamız ve heyetiyle Lefke Taşı konusunda çalışmalarımız devam edecek dedi.