Google News

AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Bilecik Belediyesi tarafından yerinden sökülen Kayı Boyu anıtı için Başkan Şahin’i kınadı.

Milletvekili Yağcı, Sosyal Medya hesabından yerinden sökülen Kayı Boyu Anıtı için, “Belediye Başkanı tarafından Ayasofya’nın 86 yıl sonra müzelikten çıkarılarak, Fatih Sultan Mehmet Hanın vasiyeti vakfiyesine uygun olarak camiye dönüştürüldüğü güne gelmesinin” tesadüf olmadığını vurguladı.

Milletvekili Selim Yağcı yaptığı paylaşım ile, ““Tam Ayasofya’nın 86 yıl sonra müzelikten çıkarılarak, Fatih Sultan Mehmet Hanın vasiyeti vakfiyesine uygun olarak camiye dönüştürüldüğü gün tarih ve milliyetçilikten nasibini almamış Belediye Başkanı tarafından Şeyh Edebali Kongre Merkezi önündeki Kayı boyu anıtının hoyratça kırılıp kaldırılmasını kınıyorum. Bunun toplumu kamplaştırma noktasında provakatif bir eylem olduğunu düşünüyorum. Bilecik Kuruluş ve Kurtuluşun beşiğidir. Nasıl Kurtuluşumuzu ve bağımsızlığımızı al bayrağımız sembolize ediyor ise Kuruluşumuzu da Kayı boyu amblemi sembolize etmektedir. Bundan rahatsızlık duyanlara hangi vasfı vereceğimi milletimizin ve hemşehrilerimizin gönlüne bırakıyorum.  Buna ilişkin gerekli işlemleri yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bu tarihimize ve geçmişimize yapılmış büyük bir saldırıdır. Bu tür davranışları tekrar lanetliyor ve kınıyorum. Belediye Başkanını sağduyulu davranmaya davet ediyorum. En azından yanında bulunup kendilerini milliyetçi olarak gösterenleri sağduyulu olmaya davet ediyorum” dedi.