Google News

Eskişehir’de Yaban Hayatı Araştırmaları yapan, Bilecik Doğa, Yaban Hayatı ve Ekoturizm kulübü üyesi Orman Yüksek Mühendisi Emir ÖZAY şehirde ilk kez Vaşak, Karaca, Su samuru, Saz kedisi ve Yaban Kedisi fotoğrafları çekip kayıt altına almıştı.

3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü dolayısı ile Pazaryeri Gündem’e bir açıklama yapan ÖZAY, şunları söyledi;

“Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, yaban hayatının özgün değerleri ve etrafında örülü yaşam ağının sürdürülebilir kalkınmaya ve insanların refahına sağladığı katkıya dikkat çekmek için 3 Mart’ı Dünya Yaban Hayatı Günü olarak ilan etmiştir.

Dünya Yaban Hayatı Günü, gezegenimizin sahip olduğu yabani bitki ve hayvan türlerine dikkat çekmek ve koruma çalışmaları hakkında farkındalık yaratmak için 3 Mart 2014 yılında ilk defa kutlanmıştır.

Küresel iklim değişikliği, çevre kirliliği ve kaçak avlanma biyolojik çeşitliliğe karşı en ciddi tehditlerin başında gelmektedir. Sıcaklıklardaki 1,5 ile 2,5 derece arasındaki artış bitki ve hayvan türlerinin yaklaşık %20-30’unun yok olmasına neden olacaktır . Bununla beraber çevre kirliliği ve kaçak avlanma da işin içine girince bu rakamlar katlanarak artmaktadır.

Ülkemiz de son yıllarda doğaya ve yaban hayatına olan ilgi artmakta fakat bir taraftan ekonomik kaygılarla  yine insan eliyle önemli zararlar verilmektedir. Türkiye gerek hayvan gerekse bitki çeşitliliği oldukça yüksek olan bir coğrafyaya sahiptir. Bunun yanı sıra nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türlerede ev sahipliği yapmaktadır. Bütün türler bir arada bir dengede yaşamaktadır.

Bu zenginliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılması bizlerin elindedir.

Yaban Hayatını ve önemini bu dengenin daha fazla değişmemesi adına hepimiz elimizden geleni yapmalıyız” dedi.