21 yıl önce gelin geldiği  köyde çömlek ustası oldu

21 yıl önce gelin geldiği köyde çömlek ustası oldu

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde 21 yıl önce gelin olarak geldiği köyde 21 yıllık çömlekçi ustası olma yolunda.

Pazaryeri ilçesine bağlı çömlekçi köyü olarak bilinen Kınık köyüne komşu köyden 21 yıl önce gelin olarak gelen 40 yaşındaki Emine Aslan, eşinin mesleğini ev işlerinden zaman buldukça öğrenerek hem ev hanımlığı hem de çömlekçilik mesleğini sürdürüyor.

Kınık Köyünde Çömlek Atölyesi işleten Kadın girişimci Emine Aslan, “Eşim Kınık Köyünde Çömlekçilik yapıyordu 21 yıl önce tanıştık evlendik. İlk başlarda çamurdan yapılan çömleklere alışamasam da eşimin desteği ile kısa zamanda çömlek yapmasını öğrendim.  İlk zamanlar küçük işler ile başladığım çömlekçiliği bu gün hala sürdürüyorum.

“Atölyemde bayanlar işçiler de çalışıyor”

Eşinin desteği ile çömlekçik mesleğini öğrenen, hala öğrenmeye devam eden  ve  Aslan çömlekçilik  atölyesini işleten Emine Aslan, Atölyesinde bayan işçilerin çalıştığını belirterek, “Kınık Köyüne gelin gelenler kızlarımız, arkadaşlarımız eğer kocaları çömlekçilik yapıyorsa onlarda elbet bir gün bu mesleği yapacaklar. Dışarıdan bakılınca çamur nedeni ile her ne kadar kirli gözükseler de çamur’a eli değen bu mesleği severek yapıyor. Atölyemde bayan elemanlarımız erkek elemanlarımızdan daha fazla diğer çalışan elemanlarımızda çömlekçilik konusunda ustalaşmış bayan arkadaşlarımız. Yakında Kınık köyünde bütün bayanlar bu mesleği bir gün icra edecek.

“En büyük destekçim eşim oldu”

İlk zamanlarda çömlek yapmaktan zorlanıyordum ve yapamadığım için kendime kızıyordum. Eşim her çömlek yaptığımda beni çok güzel olmuş diye teselli ediyor benim gönlümü almaya çalışıyordu. Zamanla eşimin her sabırlı bir şekilde bana anlatması ve beraber çömlek yapmamızla kısa bir zamanda bu mesleği öğrendim diğer kadıların da yapabileceklerine inanıyorum. Fakat çömlekçi ustası eşimden öğreneceğim çok şey var.

“Ürettiğimiz çömlekleri Türkiye’nin her iline yolluyoruz”

Türkiye’nin her iline ürettiğimiz çömlek ürünlerinde yolluyoruz. Bazı müşterilerimiz köyümüze gelerek ürünlerini alıyor bazı müşterilerimize kendimiz iletiyoruz. Ülkemizi ve tüm Dünya’da gözüken koronavirüs nedeni ile bir zamanlar sıkıntılar yaşadık bizler müşterilerimize gidemedik, onlar köyümüze gelemedi. Fakat şu an için ürünlerimizin sevkiyatın da bir sıkıntı yaşamıyoruz Allah bizlere o kötü günleri tekrar yaşatmasın” dedi.

İhlas Haber Ajansı (İHA – Bilecik)

Bilecik Haberleri Bozüyük Haberleri Bursa Haberleri Doğa Turizm Eskişehir Haberleri Fotoğraf Güncel Haber Pazaryeri Haberleri Siyaset Sondakika Tanıtım Video Haber Yaşam